Zadam Ci pytanie. Odpowiedz proszę na nie szczerze.

Zanim je zadam zastanów się, kto w Twojej firmie jest kluczowym pracownikiem. Takim, do którego masz zaufanie, na którym polegasz. Masz już go? Jeżeli masz problem z wyborem, bo pewnie masz wielu takich pracowników, to Ci pomogę. Zastanówmy się. Mamy do wyboru, w zależności od rodzaju firmy, szefa produkcji, dyrektora zarządzającego, finansowego, handlowego. Stawiam na tego ostatniego. OK? Niech to będzie dyrektor handlowy. Ale równie dobrze może to być najlepszy handlowiec.

No dobrze. A teraz powiedz proszę, czy gdyby ten pracownik odszedł z pracy i założył swoją firmę, wyposażony w tę wiedzę, którą na co dzień w pracy stosuje, to czy Twój biznes by na tym ucierpiał? Czy są klienci i pracownicy, których byś utracił i czy poniósłbyś w związku z tym szkodę? Pomyśl, czy dane klientów, dane transakcyjne, terminy obowiązywania umów, warunki współpracy z dostawcami, warunki aktualnie negocjowanych umów, to wiedza, która ma dla Ciebie wartość?

Jeżeli nie, to nie czytaj dalej. Strata czasu.

Jeżeli jednak tak, to zadam Ci drugie pytanie. Dlaczego nic z tym, do @&%$ %*#%y, nie zrobisz teraz.

Zanim pracownik odejdzie. Nie zależy Ci na tych klientach i swojej firmie, czy może wspierasz przedsiębiorczość pracowników?

Jeżeli zależy Ci na klientach i nie chcesz zaliczyć utraty 70% klientów i pracowników, jak to opisałem w tym artykule, to szczerze radzę, podpisz z tym pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy i wprowadź w firmie procedury związane z ochroną informacji. Takie, które pozwolą na wykazanie, że masz tajemnicę przedsiębiorstwa. Zrób jedno i drugie.

I jeszcze jedna prośba – nie korzystaj z internetowych wzorów umów o zakazie konkurencji. Idź do swojego prawnika i zleć mu napisanie takiej umowy. Uwierz mi, w dniu, w którym dostaniesz wypowiedzenie od kluczowego pracownika, ta umowa będzie warta każdych pieniędzy. I na pewno będzie lepsza od tej z Internetu. Korzystanie z internetowych wzorów umów, to tak, jakbyś zabrał do samolotu spadochron złożony przez szympansa.  I żeby nie było – ostrzegałem.

Bądź na bieżąco!

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji o nowościach, produktach, usługach, promocjach i ofertach bloga Tajemnica Przedsiębiorstwa.

Wiadomości wysyłam nieczęsto, a Twoje dane będą u mnie bezpieczne.

Zapisałeś się, sprawdź swoją skrzynkę e-mail i potwierdź chęć otrzymywania moich listów.