Slider

TP 005. II Wojna Światowa i polska tajemnica przedsiębiorstwa w przemyśle lotniczym. Odpowiedzialność karna.

Dawno nie miałem uczucia, że robię coś naprawdę ważnego, przygotowując wpis lub podcast na moim blogu. Tym razem jednak towarzyszyło mi ono cały czas. Znalazłem coś wyjątkowego.

To nie jest zwykły podcast. To jest podcast, który poświęcam wyjątkowym ludziom. Chciałem napisać, że dedykuję, ale co ja takiego robię, by można to było dedykować? Dedykować można dzieło, coś wartościowego. A to jest zwykły, amatorski podcast.

Więc nie dedykuję go tym bohaterom. Po prostu o nich opowiem. Chciałbym, byście poznali historię braci Konopackich i ich fabryki.

Wszystko zaczęło się od tego, że przygotowując się do sprawy karnej znalazłem wyrok Sądu Najwyższego z 1936 r., dotyczący odpowiedzialności karnej za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Z ciekawości sprawdziłem, kto był stroną tego wyroku i w ten sposób odkryłem historię spółki Bracia Konopaccy Przemysł Drzewny i Fabryka Dykt.

Nie chciałem, by ten odcinek był przeładowany informacjami, więc nie mówię zbyt wiele na ten temat. Poniżej podaję Ci źródła, z których korzystałem. Możesz tam przeczytać więcej o braciach Konopackich i ich historii. Gorąco Cię do tego zachęcam.

W tej audycji pojawiają się też inne osoby, o których być może słyszałeś. Podaję poniżej linki do informacji o tych osobach. Gdy je przeczytasz, ta historia nabierze ludzkiego charakteru.

W tym odcinku usłyszysz:

  • o odpowiedzialności karnej za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa
  • historię sukcesu polskiej firmy rodzinnej, firmy braci Konopackich
  • o tym, że w czasie II Wojny Światowej polskie know-how wykorzystano przy produkcji legendarnego samolotu myśliwsko-bombowego DH. 98 Mosquito
  • o wyroku Sądu Najwyższego z 1936 r., dotyczącym naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa i kradzieży know-how

Strony, osoby i źródła  wykorzystane w podcaście:

Polecane wpisy na moim blogu

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz Styczeń 9, 2017 o 22:12

Robert, świetna robota. Bardzo interesująca historia i wszystko przystępnie – prawie jak Wołoszański! 😉 Świetnie, że wątki historyczne z dorobku polskiej gospodarki i innowacyjności. Tak trzymać! Pomyślności w roku 2017!

Odpowiedz

Robert Solga Styczeń 9, 2017 o 22:46

Dzięki, Grzesiu 🙂 Wszystkiego najlepszego!

Odpowiedz

Leszek Bloch Styczeń 12, 2017 o 09:46

W pełni podzielam komplementy pierwszego komentatora. Co prawda nie jestem zamierzonym odbiorcą podcastu – ale z prawdziwą przyjemnością wysłuchałem tej opowieści – polecam każdemu i pzdr

Odpowiedz

Robert Solga Styczeń 12, 2017 o 11:57

Bardzo dziękuję. Chyba będę musiał zmienić intro, gdyż ten podcast jest również dla prawników : )
Pozdrawiam i zapraszam do słuchania następnych odcinków

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: