Slider

TP 007. Szpieg w firmie. Jak wykrywać i zwalczać oszustwa

Oszustwa w firmie, jak wykryć ilustracja do podcastu TP007

Jest taka scena w Casino Royale, w której Le Chiffre mówi do Bonda – „Bardzo mi przykro, ale twój przyjaciel Matis, to mój przyjaciel Matis.” Uwielbiam tę scenę. Idealnie pasuje do odcinka 007.

Mimo że oszustwa nie są podstawowym tematem tego bloga, to od czasu do czasu o nich piszę. Nieuczciwy pracownik lub kontrahent to zagrożenie, z którym prędzej czy później, z dużym prawdopodobieństwem, spotka się każda firma. Dlatego bardzo się cieszę, że zaproszenie do mojego podcastu przyjął Michał Czuma, specjalista od wykrywania i zwalczania oszustw w firmach.

O oszustwach w firmie opowiada Michał Czuma

Michał Czuma przez wiele lat był Zastępcą Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa PKO BP S.A. i Dyrektorem Biura Przeciwdziałania Wyłudzeniom w PKO Leasing S.A., a obecnie jest członkiem zarządu i wspólnikiem w firmie Kancelaria Doradców Biznesowych G+C.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy, w której dowiesz się od praktycznej strony, jak wykrywać i zwalczać oszustwa w firmach.

Mam pewne doświadczenie w sprawach o których mówimy w tym podcaście, więc muszę przyznać, że w doświadczenie i wiedza Michała Czumy są bezcenne. Dlatego bardzo się cieszę, że zechciał się nimi z nami podzielić.

Opinie pierwszych słuchaczy są takie: ciekawe, ale straszne. Staramy się unikać myśli o oszustwach, kradzieżach i nadużyciach, czyli tzw. fraudach. A przecież problem sam nie zniknie. Jeżeli będziemy udawać, że nie istnieje, to pojawi się w przyszłości w większym rozmiarze. Dlatego zachęcam do wysłuchania tego podcastu. Posłuchaj i bądź mądry przed szkodą. Ostrzegam, że poruszane w tym podcaście treści są czasami drastyczne.

Linki do ciekawych stron i artykułów

Kancelaria Doradców Biznesowych G+C., w której znajdziesz kontakt do Michała Czumy

Artykuł na moim blogu o nieuczciwych pracownikach

Badania firmy EY Problem nadużyć i korupcji w firmach

Raport firmy PWC Badanie przestępczości gospodarczej w Polsce

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

bazanowski Wrzesień 5, 2017 o 14:35

Świetny podcast, bardzo dobrze mi się słuchało. Poruszyli państwo problemy które są co raz bardziej powszechne i ludzie powinni wiedzieć co im może grozić.

Odpowiedz

Robert Solga Wrzesień 5, 2017 o 14:53

Bardzo dziękuję i cieszę się, że odcinek się spodobał.
Pozdrawiam serdecznie
Robert Solga

Odpowiedz

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog Wrzesień 26, 2017 o 09:45

Cześć Robercie.

Dopiero miałem okazję odsłuchać tego odcinka. Wyszło rewelacyjnie! Koniecznie musisz jeszcze raz spotkać się z Michałem bo mam niedosyt 🙂 Proponuję mocno rozwinąć wątek tego po czym poznać, że pracownik jest nielojalny.

Swoją drogą niedawno słuchał równie ciekawego podcastu Ariadny Wiczling: https://ponitceariadny.pl/jak-zabezpieczyc-strone-przed-hakerami/ Chodziło o tym jak się zabezpieczyć przed zhakowaniem swojej strony firmowej. Może to byłby dobry rozmówca do któregoś z kolejnych odcinków.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Robert Solga Wrzesień 26, 2017 o 10:46

Cześć Mikołaju,
dzięki, na pewno zaproszę Michała do dalszej rozmowy. W pierwszej kolejności musimy jednak nagrać zaległy podcast, w którym Ty będziesz gościem. Dzięki za namiary na podcast Ariadny Wiczling, jeszcze nie słuchałem, ale mam w planach.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: