Slider

TP 003: 5 różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji.

Tajemnica przedsiębiorstwa, zakaz konkurencji, podcast

Tajemnica przedsiębiorstwa a zakaz konkurencji. Najważniejsze różnice.

W tym odcinku poznasz Szybkiego Tośka, bardzo skutecznego przedstawiciela handlowego.

Zakładam zresztą, że już go kiedyś spotkałeś. Pierwowzorem jest postać z Epoki Lodowcowej 2, pancernik, który potrafił sprzedać wszystko. Bardzo pożyteczna umiejętność. Dobrze jest mieć w swoim zespole Szybkiego Tośka.

Niestety zdarza się, że gdy Szybki Tosiek kończy u Ciebie pracę, to nie znaczy, że skończył pracę z Twoimi klientami. W takich sytuacjach warto mieć tajemnicę przedsiębiorstwa i zakaz konkurencji.

Tajemnica przedsiębiorstwa i zakaz konkurencji to dwa różne narzędzia, które są wykorzystywane do ochrony przewagi konkurencyjnej.

Problem polega na tym, że często są ze sobą mylone, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

Dobrze wiedzieć, co one oznaczają. Pozwoli to na uniknięcie wielu nieporozumień na etapie zawierania umów, jak i później, na etapie ich wykonywania.

Zapraszam do wysłuchania audycji, w której przedstawiam pięć najważniejszych różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa i zakazem konkurencji.

W tym odcinku usłyszysz:

  • kto to jest Szybki Tosiek,
  • co to jest pracownicze know-how i dlaczego nie stanowi ono tajemnicy przedsiębiorstwa,
  • co to jest zakaz konkurencji,
  • najważniejszych różnicach między tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji.

Polecane wpisy na moim blogu

 

Podobał Ci się ten podcast? Zapisz się na na newsletter, otrzymasz powiadomienia o nowych wpisach i podcastach.

free newsletter templates powered by FreshMail

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler Wrzesień 28, 2016 o 21:34

Interesujący podcast i bardzo fajny sposób przedstawienia problemu. Czekam na następne podcasty choć sam jestem prawnikiem i podcast nie jest do mnie oryginalnie kierowany to jednak z ciekawością go słuchałem i nowych rzeczy sie dowiedziałem 😀

Odpowiedz

Robert Solga Wrzesień 28, 2016 o 22:06

Zapraszam wszystkich do słuchania. W założeniu podcast nie jest dla prawników, gdyż zakładam, że prawnicy to wszytko wiedzą 🙂

Odpowiedz

Dariusz Mojecki Październik 18, 2016 o 14:29

Panie Mecenasie, oczywiście, że prawnicy czytają prawnicze blogi. Nawet jeśli podkreśla Pan, że Pański blog/podcast nie jest dla prawników. Ale do rzeczy. Według mnie ciekawy jest problem „pracowniczego know-how”. Raczej nie ulega wątpliwości, że nie jest to element tajemnicy przedsiębiorstwa, ale trzeba mieć na uwadze to, że w praktyce mogą być duże trudności w odróżnieniu doświadczenia pracownika i tajemnicy przedsiębiorstwa. Natomiast SN w jednym z wyroków dopuścił możliwość zawarcia porozumienia zakazującego wykorzystywania „pracowniczego know-how” przez byłego pracownika. Jako podstawę prawną wskazuje się tutaj zasadę swobody umów. Co Pan o tym myśli?

Odpowiedz

Robert Solga Październik 18, 2016 o 22:15

Panie Mecenasie, bardzo dziękuję za ten komentarz. Zauważyłem, że rzeczywiście wielu prawników czyta mojego bloga i jest mi z tego powodu bardzo, bardzo miło. Motywuje to mnie do tego, by nie pisać o nieistotnych sprawach. Co więcej, zdarza mi się też współpracować z adwokatami i radcami prawnymi jako konsultant przy ich sprawach o naruszenie zakazu konkurencji lub tajemnicy przedsiębiorstwa. Jest to dla mnie największa satysfakcja i przyjemność zawodowa. Jeżeli piszę, że ten blog i podcast nie jest dla prawników, to bardziej chodzi mi o zachęcenie osób najbardziej zainteresowanych (pracodawców i pracowników), niż wykluczenie prawników. Tak więc bardzo Was, Koleżanki i Koledzy, przepraszam za takie potraktowanie i oczywiście zapraszam do czytania i współpracy. Doszedłem ostatnio do wniosku, że bez Was zarówno blog jak i podcast nie będzie tak wartościowy. Piszcie proszę o swoich doświadczeniach. Jeszcze raz zapraszam 🙂

Jeżeli chodzi o ten wyrok, to znam go i muszę powiedzieć, że nie wiem, co sąd miał na myśli. Uważam, że to pracownicze know-how można chronić tylko poprze zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Nie ma potrzeby sięgania do zasady swobody umów, jeżeli chodzi o pracowników i byłych pracowników. Z drugiej strony nie ma też obowiązku ani potrzeby płacić za zachowanie tajemnicy przedsiębiorstwa. Co Pan na ten temat sądzi? 🙂

Odpowiedz

Dariusz Mojecki Październik 20, 2016 o 14:36

Ja żałuję, że SN nie rozwinął wątku umowy odrębnej od zakazu konkurencji i jednocześnie odrębnej od obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa. Według mnie dobrze napisana umowa o zakazie wykorzystywania „pracowniczego know-how” mogłaby mieć rację bytu (przynajmniej w świetle wyroku, o którym rozmawiamy), co znacznie wzmacniałoby ochronę przedsiębiorcy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: