Robert Solga

radca prawny

Przeczytałem ostatnio w Dzienniku Gazeta Prawna bardzo dobry artykuł autorstwa redaktora Marka Chądzyńskiego, dotyczący spraw o których piszę na blogu. Polecam ten artykuł nie tylko dlatego, że miałem przyjemność przeczytać w nim swoją wypowiedź, ale przede wszystkim dlatego, że pokazuje typowy mechanizm działania nieuczciwych pracowników.

Artykuł jest cenny także z tego powodu, że przedstawia różne aspekty tej skomplikowanej sytuacji. Poza punktem widzenia pracodawcy jest tam również pokazany punkt widzenia pracownika. Nie zapomnij przeczytać komentarzy pod artykułem, są jego cennym uzupełnieniem.

Bohater artykułu, przedsiębiorca Pan Jan, jest moim typowym klientem. Co równie ciekawe, Pan Jan poszedł ze swoją sprawą do prawnika i uzyskał informację, że każdy ma prawo prowadzić działalność gospodarczą. Zakładam, że na tej podstawie zrezygnował z prowadzenia sprawy.

To źle. Bardzo źle. Takich spraw nie należy zostawiać. Z dwu powodów.

Po pierwsze, w imię zasad …

Po drugie dlatego, że są do wygrania.

Owszem, to prawda, że pracownik który nie podpisał umowy o zakazie konkurencji ma prawo prowadzić działalność konkurencyjną. Ale nie może konkurować ze swoim pracodawcą o względy klientów pracodawcy. Odsyłam tu do artykułu na moim blogu, gdzie opisuję wyrok, w którym sąd zasądził odszkodowanie od pracownika w takiej właśnie sytuacji.

Ofiarami nadużyć pada 20 – 30% firm

W artykule wypowiada się również Mariusz Witalis, partner w dziale zarządzania ryzykiem nadużyć firmy doradczej EY. Jego zdaniem ofiarami nadużyć pada w Polsce co najmniej 20–30 proc. firm. Czyli każda firma raz na kilka lat.

Jesteś na to przygotowany?

[FM_form id=”4″]

Bądź na bieżąco!

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach autora bloga Tajemnica Przedsiębiorstwa. Po zapisie otrzymasz Test, który pozwoli Ci sprawdzić, czy masz wdrożoną tajemnicę przedsiębiorstwa w Twojej firmie.

Wiadomości wysyłam nieczęsto, a Twoje dane będą u mnie bezpieczne. Odwołanie zgody będzie możliwe w każdej chwili. Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

Zapisałeś się, sprawdź swoją skrzynkę e-mail i potwierdź chęć otrzymywania moich listów.

8 pytań o tajemnicę przedsiębiorstwa w Twojej firmie

Pobierz Test i sprawdź, czy masz w firmie Tajemnicę Przedsiębiorstwa!

Zapisz się i potwierdź zapis.

Będziesz na bieżąco, a Test otrzymasz w pierwszym mailu.

Wiadomości wysyłam nieczęsto, a Twoje dane będą u mnie bezpieczne.

W każdej chwili możesz wypisać się z mojej listy.

Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

 

Super, że chcesz pozostać w kontakcie. Sprawdź swoją skrzynkę e-mai i potwierdź zapis.

Zapisz się na szkolenie!

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesłanie na podany adres e-mail informacji o szkoleniu i przekazanie danych organizatorowi szkolenia. 

Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

Zapisałeś się na szkolenie.