Dzisiaj kilka słów o złamaniu zakazu konkurencji przez byłego pracownika.
Zakaz konkurencji, w skrócie, oznacza zakaz pracy dla konkurenta pracodawcy oraz zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Oceniając, czy doszło do naruszenia zakazu konkurencji, zawsze musimy wziąć do ręki umowę, ponieważ to ona określa zakres tego zakazu. Zakładając jednak, że umowa o zakazie konkurencji nie zawiera szczególnych zapisów, sprawa z reguły przedstawia się następująco.
Spis treści
ToggleKonkurent pracodawcy
Konkurentem pracodawcy jest podmiot, który działa na tym samym rynku, co pracodawca, dostarcza klientom takie same lub substytucyjne towary lub usługi. Dla uznania, że jakiś podmiot jest konkurentem pracodawcy, wystarczy jeżeli tylko część działalności obu podmiotów pokrywa się. Może to być również działalność uboczna.
Sądy określają to w ten sposób, że działalnością konkurencyjną jest aktywność przejawiana w tym samym lub takim samym zakresie przedmiotowym i skierowana do tego samego kręgu odbiorców, pokrywająca się – chociażby częściowo – z zakresem działalności podstawowej lub ubocznej pracodawcy. W rezultacie zakazana może być taka działalność, która narusza interes pracodawcy lub mu zagraża (tak: wyroki Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 11 października 2012 r., III APa 18/12, Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 3 marca 2015 r., III APa 13/14).
Na czym polega złamanie zakazu konkurencji
Umowa o zakazie konkurencji zazwyczaj wymienia zakazane formy działalności konkurencyjnej. Możliwe są tutaj różne rozwiązania, ale z reguły złamaniem zakazu konkurencji będzie:
– praca na podstawie umowy o pracę lub na innej podstawie na rzecz konkurenta pracodawcy,
– świadczenie usług na rzecz konkurenta pracodawcy, na przykład na podstawie umowy zlecenia lub B2B,
– prowadzenie działalności konkurencyjnej – w dowolnej formie, w tym jednoosobowej działalności gospodarczej, bycie wspólnikiem spółki cywilnej, osobowej, kapitałowej, uczestnictwo w podmiotach, dla których działalność gospodarcza nie jest głównym celem istnienia, np. fundacje lub stowarzyszenia.
Czy stanowisko pracy ma znaczenie
Jeżeli umowa o zakazie konkurencji nie stanowi inaczej, naruszeniem zakazu konkurencji jest podjęcie pracy na rzecz konkurenta na dowolnym stanowisku. Nie musi to być stanowisko, na którym pracownik wcześniej pracował u byłego pracodawcy.
Czy praca „na czarno” oznacza złamane zakazu konkurencji
Praca „na czarno” albo „bez umowy” nie oznacza, że pomiędzy stronami nie ma umowy. Taka umowa jest, zazwyczaj ustna, jedynie nie jest ujawniana i nie są od niej odprowadzane obciążenia publicznoprawne. Zatem praca „na czarno” albo „bez umowy” na rzecz konkurenta pracodawcy również oznacza złamanie zakazu konkurencji.
Odpowiedzialność za złamanie zakazu konkurencji
Ten temat opisałem w innym artykule. Zachęcam do jego przeczytania: Kara umowna za naruszenie zakazu konkurencji.