W tym odcinku rozmawiamy o tym, jak chronić informacje. Moim gościem jest Krzysztof Ogorzałek, członek zarządu spółki JMK Computerate Sp. z o.o., która tworzy oprogramowanie do zarządzania firmami i prowadzi szkolenia z zakresu ochrony informacji dla kancelarii prawnych. Opracowane przez JMK Computerate Sp. z o.o. szkolenie posiada patronat Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Rozmawiamy o podstawach ochrony informacji. Mimo że są to podstawy, to warto się z nimi zapoznać. W końcu każdy z nas korzysta, zarówno w pracy jak i prywatnie, z laptopa i smartfonu.
Podjęcie odpowiednich działań w celu zachowania poufności informacji jest ważne nie tylko dlatego, że chcemy, by informacje rzeczywiście były zabezpieczone i nie doszło do ich wycieku.
Drugi powód, równie ważny, jest taki, że firma tylko wtedy ma tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli podejmie wobec informacji racjonalne, czyli odpowiednie w danych okolicznościach, działania w celu zachowania ich poufności. Jest to prawny warunek istnienia tajemnicy przedsiębiorstwa. I jest on przez sądy traktowany poważnie. To, czy działania były odpowiednie, ocenia się niestety na etapie sporu. Dlatego lepiej przygotować się przed powstaniem sporu.
W tym odcinku usłyszysz o tym:
- jak utworzyć hasło,
- co to jest menedżer haseł i dlaczego warto z niego korzystać,
- co wybrać, serwer prywatny w biurze, czy chmurę,
- jak chronić informacje w miejscach publicznych.
Strony internetowe firmy mojego gościa: JMK Computerate Sp. z o.o. i Mecenas.iT
Podaję również linki do programów, o których rozmawialiśmy w tej audycji. Zanim zaczniesz z nich korzystać sprawdź, czy są odpowiednie dla Twojej firmy.
Managery haseł:
https://play.google.com/store/apps/details?id=keepass2android.keepass2android&hl=pl
Szyfrowanie danych:
https://www.dobreprogramy.pl/TrueCrypt,Program,Windows,12856.html
Artykuły na moim blogu, w których opisuję, jak chronić informacje:
- Działania w celu zachowania poufności informacji. Przykłady
- What happens in Vegas stays in Vegas. Jak chronić informacje
- Jak chronić informacje. Oznaczanie dokumentów znakiem wodnym POUFNE
- Checklista – czy firma posiada tajemnicę przedsiębiorstwa