Robert Solga

radca prawny

Często słyszę pytanie, ile kosztuje zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Najczęściej, gdy rozmawiamy o tym, jak zabezpieczyć się przed przejęciem klientów przez pracownika, który właśnie odszedł z firmy albo złożył wypowiedzenie.

Gdy odpowiadam, to zazwyczaj słyszę zdziwienie.

Co? Tylko tyle? Gdybym wiedział, to bym się nawet nie zastanawiał, tylko zawarł taką umowę.

Dlaczego tak chętnie chcemy podpisać umowę o zakazie konkurencji po fakcie, gdy pracownik odszedł i przejmuje naszych klientów, a czasami również pracowników?

To proste.

Bo wtedy już wiemy, ile kosztuje brak zakazu konkurencji.

Zazwyczaj okazuje się, że koszt odszkodowania dla pracownika za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej jest pomijalny, wręcz całkowicie nieistotny, w stosunku do strat, jakie firma ponosi z tego powodu, że nie zawarła zakazu konkurencji.

Odejście dobrego pracownika, który nie jest związany zakazem konkurencji, często przypomina pracodawcom o istnieniu zasady Pareta. W uproszczeniu mówi ona, że 20% klientów przynosi 80% zysków. Zazwyczaj jest tak, że odchodzący pracownik przejmuje właśnie tych klientów, którzy dają firmie największe zyski. Reszta go nie interesuje. Głupi przecież nie jest.

Ile więc kosztuje zakaz konkurencji?

Przechodząc do konkretów, to zgodnie z Kodeksem pracy odszkodowanie dla pracownika za przestrzeganie zakazu konkurencji wynosi co najmniej 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie to może być wypłacane w miesięcznych ratach. W dużym uproszczeniu, jest to miesięczny koszt co najmniej 25% wynagrodzenia pracownika.

Należy przy tym uwzględnić, że coraz częściej wysokość odszkodowania jest przedmiotem negocjacji i pracownik otrzymuje wyższą kwotę. Niemniej nadal jest to kwota, która z chwilą otrzymania od pracownika wypowiedzenia wyda ci się całkowicie rozsądna.

Jeżeli chcesz wdrożyć zakaz konkurencji w swojej firmie, to polecam Ci zapoznanie się z tym wpisem na moim blogu: 7 wskazówek, jak wdrożyć w firmie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Jeżeli potrzebujesz w tym pomocy, to oczywiście zachęcam do kontaktu.

Bądź na bieżąco!

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach autora bloga Tajemnica Przedsiębiorstwa. Po zapisie otrzymasz Test, który pozwoli Ci sprawdzić, czy masz wdrożoną tajemnicę przedsiębiorstwa w Twojej firmie.

Wiadomości wysyłam nieczęsto, a Twoje dane będą u mnie bezpieczne. Odwołanie zgody będzie możliwe w każdej chwili. Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

Zapisałeś się, sprawdź swoją skrzynkę e-mail i potwierdź chęć otrzymywania moich listów.

8 pytań o tajemnicę przedsiębiorstwa w Twojej firmie

Pobierz Test i sprawdź, czy masz w firmie Tajemnicę Przedsiębiorstwa!

Zapisz się i potwierdź zapis.

Będziesz na bieżąco, a Test otrzymasz w pierwszym mailu.

Wiadomości wysyłam nieczęsto, a Twoje dane będą u mnie bezpieczne.

W każdej chwili możesz wypisać się z mojej listy.

Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

 

Super, że chcesz pozostać w kontakcie. Sprawdź swoją skrzynkę e-mai i potwierdź zapis.

Zapisz się na szkolenie!

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesłanie na podany adres e-mail informacji o szkoleniu i przekazanie danych organizatorowi szkolenia. 

Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

Zapisałeś się na szkolenie.