W czym upatrujecie swojej przewagi nad konkurentami?
Dzięki czemu wasze produkty albo usługi są lepsze, tańsze, wyjątkowe, macie mniejsze koszty funkcjonowania i wyższe marże? Wiesz już czemu? A teraz zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś, by to wszystko wiedział też Twój konkurent. No. To mamy za sobą odpowiedź na pytanie, czym jest tajemnica przedsiębiorstwa. To jest Twoja przewaga konkurencyjna.
Tajemnica przedsiębiorstwa stanowi niedocenianą wartość w firmach. Przede wszystkim dlatego, że bardzo łatwo jej nie dostrzec. W przeciwieństwie do innych praw własności intelektualnej, takich jak znak towarowy lub patent, tajemnica przedsiębiorstwa jest tylko informacją, bardzo często nawet nieutrwaloną i występującą wyłącznie w głowach pracowników.
Stanowi ona prawo własności intelektualnej na równi z prawem autorskim, znakiem towarowym lub patentem.
W dzisiejszych czasach, gdy obrót gospodarczy oparty jest o informację, w wielu firmach może okazać się, że to tajemnica przedsiębiorstwa decyduje o przewadze konkurencyjnej i jest więcej warta niż wszystkie znaki towarowe i patenty firmy razem wzięte.
Z tego powodu, że tajemnica przedsiębiorstwa jest tylko informacją, tak łatwo o jej naruszenie. Wystarczy, że zostanie przekazana ustnie konkurentowi, wysłana do niego wiadomością e-mailową, nieopatrznie zamieszczona w materiałach marketingowych. Ta właśnie natura tajemnicy przedsiębiorstwa powoduje, że jej utrata jest trudno zauważalna przez przedsiębiorcę. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której nieuczciwy pracownik przekazuje konkurentowi ceny transakcyjne stosowane przez firmę z danym klientem lub źródła zaopatrzenia w tańszy i bardziej niezawodne środki produkcji. Poszkodowany przedsiębiorca może nigdy nie dowiedzieć się o tym, że jego tajemnica przedsiębiorstwa została wykorzystana.
Bardzo często również tajemnica przedsiębiorstwa pozostaje jedyną bronią przedsiębiorcy wobec pracownika, z którym nie zawarto umowy o zakazie konkurencji. Jednak o tym, czy rzeczywiście można z niej skorzystać, decyduje to, co firma zrobiła przed odejściem pracownika.
Co do zasady jednak tajemnica przedsiębiorstwa nie zastąpi zakazu konkurencji, a zakaz konkurencji nie zastąpi tajemnicy przedsiębiorstwa. Tajemnica przedsiębiorstwa i zakaz konkurencji to dwie różne, ale uzupełniające się instytucje.
Trzeba pamiętać, że prawo tajemnicy przedsiębiorstwa nie powstaje „samo z siebie”. Firma musi postarać się o jego utworzenie. Nie zawsze działania post factum wystarczą do wykazania istnienia prawa tajemnicy przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak uda nam się wykazać istnienie prawa tajemnicy przedsiębiorstwa, to naprawdę możemy osiągnąć bardzo dużo.
Przykłady tajemnic przedsiębiorstwa
4 thoughts on “O co chodzi z tą tajemnicą przedsiębiorstwa?”
Panie Robercie, świetny wpis, bardzo emocjonujący, więcej takich, a klienci z bloga będą spływać falami 🙂
Panie Błażeju, dziękuję za komentarz. Jest to pierwszy komentarz na moim blogu, więc przy okazji gratuluję 🙂 Planuję trochę bardziej merytorycznie pisać w przyszłości, mam nadzieję, że mi się to uda i że wpisy będą przydatne dla przedsiębiorców.
Panie Robercie, trafiłam na pana stronę i wysłuchałam już kilku podcastów. Bardzo interesujące tematy. Dobrze się tego słucha. Zainspirował mnie Pan do zajęcia się tematem tajemnicy przedsiębiorstwa we własnej małej firmie. Zastanawiam się, czy oświadczenie o tajemnicy przedsiębiorstwa można podpisać tylko z pracownikami lub osobami, które w jakiś sposób się zatrudnia czy także z takimi, których się nie zatrudnia ( czyli nie są pracownikami, ale osobami, które mogą mieć dostęp do tajemnic przedsiębiorstwa podczas współpracy z firmą).
Pani Anno, bardzo dziękuję. Rozumiem, że pytanie dotyczy osób, które wykonują coś dla Pani firmy, ale są to na przykład pracownicy innych firm, np. z biura księgowego, firmy informatycznej itp. Co do zasady trzeba podpisać umowę o zachowaniu poufności z kontrahentem (z firmami, które świadczą usługi na rzecz Pani firmy). To te firmy powinny podpisać umowy o zachowaniu poufności ze swoimi pracownikami, czyli osobami, które dla Pani firmy osobiście pracują. Tyle teoria. Nie zaszkodzi, gdy dodatkowo poinformuje Pani te osoby o tym, co stanowi Pani tajemnicę przedsiębiorstwa. Na pewno wzmocni to ochronę Pani informacji. Pozdrawiam serdecznie