Robert Solga

radca prawny

W czym upatrujecie swojej przewagi nad konkurentami? Online Security TechnologyDzięki czemu wasze produkty albo usługi są lepsze, tańsze, wyjątkowe, macie mniejsze koszty funkcjonowania i wyższe marże? Wiesz już czemu? A teraz zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś, by to wszystko wiedział też Twój konkurent. No. To mamy za sobą odpowiedź na pytanie, czym jest tajemnica przedsiębiorstwa. To jest Twoja przewaga konkurencyjna.

Tajemnica przedsiębiorstwa stanowi niedocenianą wartość w firmach. Przede wszystkim dlatego, że bardzo łatwo jej nie dostrzec. W przeciwieństwie do innych praw własności intelektualnej, takich jak znak towarowy lub patent, tajemnica przedsiębiorstwa jest tylko informacją, bardzo często nawet nieutrwaloną i występującą wyłącznie w głowach pracowników.

Stanowi ona prawo własności intelektualnej na równi z prawem autorskim, znakiem towarowym lub patentem.

W dzisiejszych czasach, gdy obrót gospodarczy oparty jest o informację, w wielu firmach może okazać się, że to tajemnica przedsiębiorstwa decyduje o przewadze konkurencyjnej i jest więcej warta niż wszystkie znaki towarowe i patenty firmy razem wzięte.

Z tego powodu, że tajemnica przedsiębiorstwa jest tylko informacją, tak łatwo o jej naruszenie. Wystarczy, że zostanie przekazana ustnie konkurentowi, wysłana do niego wiadomością e-mailową, nieopatrznie zamieszczona w materiałach marketingowych. Ta właśnie natura tajemnicy przedsiębiorstwa powoduje, że jej utrata jest trudno zauważalna przez przedsiębiorcę. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której nieuczciwy pracownik przekazuje konkurentowi ceny transakcyjne stosowane przez firmę z danym klientem lub źródła zaopatrzenia w tańszy i bardziej niezawodne środki produkcji. Poszkodowany przedsiębiorca może nigdy nie dowiedzieć się o tym, że jego tajemnica przedsiębiorstwa została wykorzystana.

Bardzo często również tajemnica przedsiębiorstwa pozostaje jedyną bronią przedsiębiorcy wobec pracownika, z którym nie zawarto umowy o zakazie konkurencji. Jednak o tym, czy rzeczywiście można z niej skorzystać, decyduje to, co firma zrobiła przed odejściem pracownika.

Co do zasady jednak tajemnica przedsiębiorstwa nie zastąpi zakazu konkurencji, a zakaz konkurencji nie zastąpi tajemnicy przedsiębiorstwa. Tajemnica przedsiębiorstwa i zakaz konkurencji to dwie różne, ale uzupełniające się instytucje.

Trzeba pamiętać, że prawo tajemnicy przedsiębiorstwa nie powstaje „samo z siebie”. Firma musi postarać się o jego utworzenie. Nie zawsze działania post factum wystarczą do wykazania istnienia prawa tajemnicy przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak uda nam się wykazać istnienie prawa tajemnicy przedsiębiorstwa, to naprawdę możemy osiągnąć bardzo dużo.

Przykłady tajemnic przedsiębiorstwa

Wartość gospodarcza informacji

Działania w celu zachowania poufności

Bądź na bieżąco!

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach autora bloga Tajemnica Przedsiębiorstwa. Po zapisie otrzymasz Test, który pozwoli Ci sprawdzić, czy masz wdrożoną tajemnicę przedsiębiorstwa w Twojej firmie.

Wiadomości wysyłam nieczęsto, a Twoje dane będą u mnie bezpieczne. Odwołanie zgody będzie możliwe w każdej chwili. Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

Zapisałeś się, sprawdź swoją skrzynkę e-mail i potwierdź chęć otrzymywania moich listów.

8 pytań o tajemnicę przedsiębiorstwa w Twojej firmie

Pobierz Test i sprawdź, czy masz w firmie Tajemnicę Przedsiębiorstwa!

Zapisz się i potwierdź zapis.

Będziesz na bieżąco, a Test otrzymasz w pierwszym mailu.

Wiadomości wysyłam nieczęsto, a Twoje dane będą u mnie bezpieczne.

W każdej chwili możesz wypisać się z mojej listy.

Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

 

Super, że chcesz pozostać w kontakcie. Sprawdź swoją skrzynkę e-mai i potwierdź zapis.

Zapisz się na szkolenie!

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesłanie na podany adres e-mail informacji o szkoleniu i przekazanie danych organizatorowi szkolenia. 

Informacje o tym, jak przetwarzam dane osobowe możesz znaleźć w polityce prywatności.

Zapisałeś się na szkolenie.